piątek, 27 lutego 2015

"Kręte ścieżki" - Richard Paul Evans

Tytuł: Kręte ścieżki
Autor: Richard Paul Evans
Rok wydania: 2012
Seria: Dzienniki pisane w drodze #3
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 264
Moja ocena: 8/10
Zjęcie okładki: empik.com


To już trzecia część przepięknej serii dzienników opisujących niezwykłą wędrówkę człowieka, który nie mając już nic do stracenia wyrusza w podróż. Jego celem jest przejście Stanów Zjednoczonych pieszo. Powoli dzięki tej włóczędze na nowo odnajduje siebie i docenia swoje, wydawałoby się, beznadziejne życie.

W tej części autor skupia się na przebaczeniu. Pierwszą przygodą która spotyka wędrowca - Alana, jest idąca za nim i błagająca o rozmowę matka jego zmarłej żony. Od zawsze słyszał o niej jedynie negatywne rzeczy. Zostawiła ona jego żonę z samym ojcem, gdy ta była jeszcze mała. Przed opuszczeniem rodziny zdecydowanie nie była też dobrą matką. Alan uważa ją za sprawczynię wielu cierpień w życiu jego ukochanej. Już wysłuchanie tej kobiety musiałoby być dla niego wielkim aktem miłosierdzia. Ale kobieta wytrwale za nim podąża, prosząc o wysłuchanie... 
Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że Alan musiał pojechać do szpitala. Tam na jego drodze stanął Leszek. Ten poczciwy Polak bezinteresownie zajął się Alanem i oprócz pomocy fizycznej, podarował mu bezcenną lekcję życia.
Na jednym z postojów był świadkiem zjazdu dam ze Stowarzyszenia Czerwonych Kapeluszy. Jest to stowarzyszenie starszych pań pragnących czerpać z życia do samego końca. To bardzo pozytywny wątek, który oczywiście także zmieni coś w myśleniu Alana. 

Wszystkie te osoby i wiele innych, które spotyka Alan uczą go jak zacząć od nowa, docenić życie i najważniejsze - przebaczyć. Autor bardzo szczegółowo opisuje dzieje Alana. Wiemy co dokładnie każdego dnia jadł, gdzie spał, co widział. To powoduje, że łatwo możemy wczuć się w klimat jego podróży i przeżywać ją razem z nim. Dodatkowo poznajemy urok USA, gdyż każde z mijanych przez niego miejsc jest szczegółowo opisane. Książkę, oceniam pozytywnie z każdej strony. Jeśli nie macie możliwości przeczytania wcześniejszych części to nie jest to wielki problem. Zdecydowana większość wątków będzie całkowicie zrozumiała. Gorąco polecam!

Miłego czytania,
Zaczytana Ania

"Idąc przez życie, obrastamy w urazy i pretensje, które przywierają do naszej duszy niczym rzepy do skarpetek piechura. Ci "pasażerowie na gapę" z początku mogą się wydawać niegroźni, jednak z czasem, jeśli nie przystaniemy i się od nich nie uwolnimy, jest ich coraz więcej i stają się brzemieniem dla naszej duszy."

Książka bierze udział w wyzwaniu GRUNT TO OKŁADKA.

2 komentarze:

  1. O! Nie słyszałam o tej serii, dzięki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.pangrodzki.pl - blog artysty, pisarza

    Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę techno oraz obrazy olejne na płótnie.

    OdpowiedzUsuń